Od jara do podzimu chodívám kolem místa, kde kdysi stávaly sirnaté studené lázně, zmiňované již v roce 1746. Léčilo se zde železnato-sirnatou vodou a od roku 1881 zde byla zřízena lázeň, při které se využívaly léčivé účinky jedlového jehličí. Lázeňská péče se však nedochovala až do dnes. Avšak ještě do nedávna zde stál hostinec s hotelovými službami jež dostal název právě po oné léčebné kůře.
Nacházíme se na katastru obce Krhová ve Zlínském kraji a konkrétně na ulici Pod Jehličnou nebo chcete-li na žluté značce NS Veřovické vrchy. Právě u hotelu Jehličná vstupujeme do CHKO Beskydy a vydáme-li se vlevo stále po NS dostaneme se k prameni Jarošovka, který je stále udržován a nedávno revitalizován a je jedinou připomínkou existence někdejších lázní. S foťákem na cestách: Pramen Jarošovka
Hotel Jehličná se za II sv. války stal útočištěm a působištěm odbojové zpravodajské skupiny "Karel 20". Ještě žijeme my pamětníci, kteří jsme zde zanechali své vzpomínky. V druhé polovině 20. století hotel žil večírky, svatbami, konaly se zde podnikové a spolkové plesy, slul dobrou kuchyní, setkávali se zde sousedé na besedu, turisté na občerstvení. Nevím přesně proč muselo dojít k prodeji, aby hotel koupila podnikatelka, jejíž záměr s tímto místem byl velkolepý. Škoda, že jsem tenkrát budovu hotelu nefotila a mám jen fotografie dokumentující jeho zkázu až od roku 2009.
Na tabuli naučné stezky u hotelu se můžeme dočíst nejen o lázních ale i o památném dubu, jehož stáří se odhaduje na 600 až 700 let. V roce 2014 musel být odborně pořezán. Byla ponechána jen část kmenu.
Nová majitelka objektu měla opravdu veliké plány a také hned přistavěla další budovy, zvedla podkroví pro větší ubytovací kapacitu. Měly zde být kryté i venkovní bazény, konírna s jízdárnou a podobně. Vlastně se prý spojila se zahraničním investorem, který se měl pod hlavičkou nějaké cestovní kanceláře spolupodílet i na provozu. Ale to jsou jen spekulace, které obestřely toto místo.
Rok 2014
Rok 2015 devastace pokračuje
2016
2025 Změnila se tabule naučné stezky, ale místo 4. zastavení se stále jmenuje "Jehličná - u hospody"
A tak hotel Jehličná, někdejší vyhledávané sirnaté lázně, zmizel Všechno je pryč, nevyšel podnikatelský záměr s velkými plány. Nebo se blýská na lepší časy? Na křižovatce odbočující k prameni stojí velká vila, která jednu dobu na krátký čas převzala tu funkci hostince a dlouhá léta byla neomítnutá. Během roku 2024 se proměnila v nádherný zateplený objekt a jak je vidět s mnoha místnostmi. Tedy nyní jen spekuluji, ale tak mne napadá, že by z vily byl úžasný penzion, pro návštěvníky našich Beskyd.
Ale i kdyby se tato krásná vila proměnila na penzion nebo hotýlek s dobrou kuchyní, tyto ceny už tam určitě nehledejte. :) Škoda, že jsem nikde nenašla fotky, jak vypadal hotel třeba v 80. letech minulého století. Ale jídelníček, který mi poslala rodačka z obce a který jsem pak našla i jinde na internetu se nám zachoval dokonce z roku 1968.
Na svém výšlapu se tedy můžete občerstvit z vlastních zásob a pokrčovat po naučné stezce Veřovickými vrchy.
Hezký den přeji všem.
Maruško, málem jsem si šla prohlédnou podmínky ubytování v hotelu... To bylo na začátku tvého příspěvku, místo se mi moc líbí... No, takových příběhů máme asi po celé republice dost a dost... Budu ráda, když nám časem povíš, jak je to s tou vilou. Děkuji za zajímavé čtení a přeji příjemný den. Helena
OdpovědětVymazatJe to velká škoda. Ano,.je takových míst hodně. Na mapě stále je uveden hostinec Jehličná ,ale podíváme se na leteckou mapu a je nám jasno. Měj hezký den.
VymazatMaruško,to je hodně smutný příběh lázní a ne ojedinělý.Podnikatelské záměry se zdá většinou nevyjdou.U nás v Českém ráji je velké ostuda chátrající lázně Sedmihorky.Také jsem o nich psala a ne jednou.Také smutný pohled,protože jsem je zažila v plné kráse.Je to úžasné místo,východisko do Skalního města a poslední roky už tu ani nefunguje restaurace.Jediné občerstvení se dá koupit ve stánku na parkovišti.Přitom v sezóně je tu plno turistů.Měla bych se taky podívat po starých fotkách po tatínkovi a udělat něco podobného.Měj se hezky
OdpovědětVymazatJituško, je to opravdu škoda. Když plánujeme poznávací dovolenou. Tak hledáme v místě i stravovací možnosti a opravdu jsme často zklamání. Třeba na Kuksu byla hospoda U slunce nebo tak nějak, zákonem ještě jídelníček, kolem vchodu květiny, zrušili to nedávno před námi. Nevím jak to tam vypadá dneska. Také se měj hezky.
VymazatMaruško, tak toto mi nahnalo slzy do očí. Ano, takto dopadlo mnoho krásných míst. U nás například zámek v Lipové, ze kterého je teď ruina. Privatizací přešlo mnoho krásných míst do soukromých rukou, kde jen "praly peníze"a budovy se různé prepridavaly a nakonec se nechaly napospas osudu, tak že zchátraly tak, že nyní potřebují ohromné investice na opravy a jiné dopadly tak, že se bourají.. Mnohá ta místa sloužila jako rekreační objekty podniků, které je udržovaly. Po zrušení továren šly objekty do dražby a takto to pak dopadlo. Smutný pohled na to, kolik krásných budov a míst se po divokých devadesátých letech zničilo. Měj se hezky a přeji ti příjemný den.
OdpovědětVymazatAno s těmi podnikivými rekreačním středisky je to přesné. Jedno krásné poblíž Čeladné v Beskydech, také co vím chátralo. Chata Mír měla vedle sebe i sportoviště a chatky. Šli jsme kdysi dávno vedle této opuštěné budovy cestou z Čeladné do Kunčic pod Ondřejníkem.
VymazatTo je smutné. Při tom v Beskydech je tak krásně. Je to škoda. Nejhorší je, když se taková střediska prodala cizincům a obce s tím pak nemůžou nic dělat a ani nemůžou zničenou stavbu zbourat a místo využít jinak. Máme tu veedtectakovy dům. Zní ili ho bezdomovci, každou chvíli tam hoří, tak že hasiči tam vyjíždí skoro každý týden. Vlastníkem je Rus nebo Ukrajinec a nelze ho nikde kontaktovat, aby s tou hrůzou něco udělal a zajistil, tak že veškeré náklady včetně zásahů hasičů, platí město.
VymazatNo teda, to je také šílené.
VymazatMaruško, zajímavý článek. Hotelu je škoda a je pravda, že takový objektů je víc. Na Plešivci v Krušných horách je třeba Švýcarská chata, která je taky opuštěná a začíná chátrat (budu jí asi mít někde na blogu vyfocenou). Přitom jsou tam sjezdovky, kousek dál dva hotely a staví se tam apartmány...
OdpovědětVymazatJe takový objektů opravdu hodně a je to škoda.
VymazatMaruško, podobný osud měly lázně u Náchoda, jak to s nimi vypadá dnes, netuším. Kdysi nám říkala jedna paní, která bydlí v Německu, ( byla někde od Vítkova ), že v Německu dům opraví a donutí zaplatit majitele, ale jestli je to pravda, to nevím.
OdpovědětVymazatJiřina z N.
Jiřinko, ty lázně v Náchodě na mne také působily hodně smutně. Kousek vedle jsou lázně Kudowa Zdrój a ty jsou krásné a fungují. Běloveská kyselka už je jen v křížovkách. I když slyšela jsem, že se v Náchodě něco opravovalo nebo revitalizovalo a je tam trochu příznivější atmosféra.
VymazatMaruško zdravím, tak to je smutné... Škoda takových objektů, i u nás v Kostelci blízko mého bydliště je zchátralý objekt Mírov. Dříve to bývala výletní restaurace na kraji v lese, lidé tam prý chodili procházkou na kávu, byl tam i letní parket kde se tančilo... Podle dobových fotografií kouzelné místo, dnes zdevastované, téměř zřícené... Ahoj Lenka
OdpovědětVymazatKaždý asi ve svém blízkém okolí nějakou ruinu má. je to hodně smutné.
VymazatZkáza takového objektu je pro mě nepochopitelná, vždyť je to v turisticky oblíbené lokalitě. To musel být hodně nepovedený podnikatelský záměr.
OdpovědětVymazatI v mé blízkosti jsou zaniklé lázně, o kterých jsem kdysi napsal i článek, ale to už je tak dávno, že ho ani vyhledávač Googlu nedokáže najít (jako většinu mých starých článků). Tvůj příspěvek mě inspiroval k tomu, že bych se tam měl vydat znovu, abych se podíval, jak to tam teď vypadá
Je těch objektů opravdu hodně. Jsem ráda, že jsem tě inspirovala.At se ti daří.
VymazatMaruško, moc pěkně zpracovaný článek, děkuji za něj. Už jsem psala, že ta místa znám, už včera jsem si vše prohlédla, ale píšu teď, něco jsem pro Tebe hledala. Mapka v závěru mi připomněla dobu, kdy jsem do Zubří jezdila na prázdniny, dodnes znám zpaměti ty vlakové zastávky z ValMezu po Rožnov. V Krhové jsme byli několikrát, ale Jehličnou jsem neznala. Bohužel, podobně dopadlo mnoho objektů, v našem kraji vím o mnoha. Je otázkou, kdyby se to opravilo, co by tam bylo, aby tam dnes lidi jezdili. Už z cenových důvodů mnozí volí raději jiná místa, třeba v zahraničí. A jen těch lázní, třeba malých, u nás bylo, třeba starý Darkov...
OdpovědětVymazatFotky výborné a díky za ty mapky, ty já si vždy ráda prohlédnu. Jako ten jídelní lístek. 😎
Díky za pochvalu. Kdysi se proslýchalo, že by obec z objektu, když ještě nebyl tak úplně zdevastovaný zbudovala domov pro seniory. Když se tato informace dostala až ke mně, řekla jsem si, že by se mi tam líbilo, ale to by museli seniorům zřídit MHD zastávku a rozšířit silnici. Mně by to vyhovovalo kvůli zahradě, ušetřilo by mi to šlapání do kopce. Ale to asi také byly nereálné nebo nerealizovatelné plány.
Vymazat