Do Lipníku nad Bečvou jsme jezdili skoro pravidelně, ale městem jsme jen prošli a hurá na hrad Helfštýn. Jako milovníci vlaků a cestovatelé převážně vlaky, jsme se tentokrát nechali zlákat oslavami 170. výročí Ferdinandovy dráhy.
Vlaky, co jezdily právě kolem pro srovnání jak pokročil čas. :)
Atmosféru návratu v čase krásně doladil i zkrášlovací spolek.
V jednom z vagónů byla i výstava strojů na tištění a vydávání jízdenek, které si určitě mnozí pamatujeme a spoustu dalších.
Ve dny oslav byly i otevřené brány kostelů, židovský hřbitov, podívali jsme se i do konírny zámku. Tuto návštěvu si nechám na příště, ale zatím se projdeme trochu centrem města.
Na náměstí jsou vystaveny exponáty uměleckých kovářů. Každoročně se na hradě koná několikadenní mezinárodní soutěž uměleckých kovářů a i hrad se pyšní mnoha krásnými exponáty.
Za kostelem se opět setkáváme se skupinkou zkrášlovacího spolku. Kdysi dávno tu možná byl hřbitov, dnes pěkný parčík.
Ještě mlé posezení, než se vydáme zpět na nádraží a na zpáteční cestu. Lipník má pěkně vymalovaný nádražní podchod. Z vlaku pak vidíme v dálce hrad, na který se určitě ještě podíváme, ale zase jindy.
Fotografií je hodně, proto jsem je do článku zmenšila, ale vy si je můžete kliknutím zvětšit.
Hezký den.
Taková nádhera.Děkuji,Maruško,že nás seznámíš s místy,která neznáme.Jen ty lokomotivy znám osobně-a už patří do historie.Já vlastně taky.
OdpovědětVymazatPřeji krásné dny ☺
Krása! Také máme rádi staré vlaky a vlaky vůbec :) Děkuji za prohlídku. Měj se hezky. Zdraví Marie
OdpovědětVymazatMoc krásné fotografie Maruško. Ty dámy v dobových kostýmech jsou úžasné. Děkuji za úžasnou podívanou, kterou si semnou tentokrát užil i manžel. Přeji Ti krásný víkend.
OdpovědětVymazatMaruško, krásné fotky. Vlaky by obdivoval náš syn, já naopak obdivuji dobové kostýmy dam.
OdpovědětVymazatV Lipníku nad Bečvou jsem byla ještě za svobodna s mým mužem a kamarády na čundru. Sloužil tam vojně jeden kamarád, tak jsme ho byli navštívit.
Maruško, myslíš si, že ty díla kovářů - sochy jsou na náměstí celoročně ? Děkuji za krásný výlet. ☺
OdpovědětVymazatTy lokomotivy s baňatým komínem mají kouzlo romantiky z doby zlaté horečky a Divokého západu. Myslím, že i Brněnský drak na trase z Brna do Prahy je svého času využíval. Pamatuji si, že pánovaná délka cesty byly asi 3 a půl hodiny a většinou bylo až hodinové zpoždění. Dnes ji vlaky zvládají za 2 a půl hodiny.
OdpovědětVymazatTehdy bylo běžné vyhlížet z okna vlaku, nesměl však foukat vítr nevhodným směrem, abychom se neudusili :).
To jsou krásné mašinky, Majko! Nafotila jsi je parádně a líbí se mi i dobové kostýmy. Reportáž jedna báseň! :)
OdpovědětVymazat