Lázeňské město Poděbrady jsem stručně představila již v minulém příspěvku a slíbila jsem, že se se mnou můžete podívat i do zámku v Poděbradech.
Původně gotický hrad, sídlo krále Jiřího z Poděbrad, založil již Přemysl Otakar II. Za císaře Ferdinanda I. se proměnil v lovecký zámeček a v letech 1723 - 80 získal současnou barokní podobu.
V zámku dnes sídlí kromě Památníku krále Jiřího i Ústav jazykové a odborné přípravy, penzion a zámecký biograf. Pokud máte zájem, můžete se mnou navštívit právě expozici věnovanou králi Jiřímu.
Na nádvoří zámku nacházíme tzv. Srdce Evropy. Jednotlivá otočná sklolaminátová srdce představují vždy jednu zemi Evropské unie.
A nyní můžeme sejít i do sklepení
A to je z Poděbrad vše. Mějte se krásně. Užijte si neděli.
Maruško, uvnitř jsem byla před hodně roky, to byly děti malé. Ráda jsem se podívala.
OdpovědětVymazatZdravím, Helena
https://sincerehelena.blogspot.com/
Tak jsem ti osvěžila vzpomínky. Prima den.
VymazatZámek je krásný a expozice zajímavá.Ráda jsem se podívala.
OdpovědětVymazatMaruško,měj hezkou neděli
Jituško, děkuji za nahlédnutí.
VymazatMolto bello questo castello.Buona domenica.
OdpovědětVymazatDěkuji, Olgo.
VymazatOpravdu zajímavé nakouknutí do tohoto zámku !
OdpovědětVymazatHezkou neděli!
Hanka
Tak tady jsem byla jen jednou s učňákem ale na zámek jsme nešli.....
OdpovědětVymazatPěkně nafocené Maruško ,ráda jsem si to vše připomněla z předcházejících roků....
OdpovědětVymazatVzpomínky se musí občas osvěžit. 😀
VymazatMaruško, mám ráda tvoje fotky! Jiřina z N.
OdpovědětVymazatDěkuji
VymazatMaruško, děkuji Ti za krásné fotografie a připomínku tohoto místa. Fotografie jsem měla na původním blogu a po jeho zrušení, ( omylem) jsem o ně přišla. Také jsme byli uvnitř a obdivovali původní sochu sv. Václava. Děkuji za milou připomínku těchto míst a přeji Ti krásné ještě letní dny už s příchutí podzimu.
OdpovědětVymazatTa ztráta fotek vždy hodně mrzí.
VymazatPředně chci pochválit, jak jste si tu svoji dovolenou rozplánovali a navštívili zajímavá místa. Poděbrady jsem navštívila opakovaně a vždy zašla i na zámek. Poslední návštěvu si vybavuji dobře, vyjela jsem z Ostravy časným vlakem v kalhotách a do Poděbrad přijela už za krásného dne. Vezla jsem si v batůžku letní šaty a u pokladny na zámku jsem vysvětlila paní, že jedu z větší dálky a potřebuji se tam převléknout, což mi s pochopením umožnila. ☺ Expozici zámku jsi hezky nafotila, je dobře, že část má i Bohuslav Schnirch, sochař, který je autorem té známé sochy krále Jiřího na náměstí. Socha je ve dvojnásobné životní velikosti a byla, pro snížení výrobních nákladů, vytepána z měděných plátů, které pod autorovým vedením na železnou kostru osadil pražský kovotepec Richard Schnorcht. Schnirch byl také prvním předsedou České asociace šachové a navrhl originální tvar šachových figurek, se kterými se pod názvem české klubovky hraje dodnes.
OdpovědětVymazatByla by škoda ten poděbradský zámek minout...
Maruško moc hezké fotografie. Bylo jsem na zámku několikrát, měj se hezky a ahoj, Lenka
OdpovědětVymazatHanko, děkuji za hezký cestovatelský příběh i doplnění informací.😊
OdpovědětVymazatPoděbradský zámek znám jen u venku - v Poděbradech jsem byla jen jednou brzy z jara a zámek nebyl otveřený
OdpovědětVymazatTak už víš, co je uvnitř. 😀
VymazatMarija, když píšeš Poděbrady, vybaví se mi lázně. Tak jsem ráda, že jsem se na ně mohla podívat jinak - přes Jiřího z Poděbrad. Zas obdivuji kvalitu fotografií.
OdpovědětVymazatLázně jsem představila v minulém příspěvku. Je to pěkné město.
VymazatOpět novinka,děkuji☺
OdpovědětVymazatEva H.