pátek 9. dubna 2021

Zámek Buchlovice

Zámek Buchlovice, ležící nedaleko města Uherské Hradiště,v blízkosti hradu Buchlov ve Zlínském kraji,.patří k nejvýznamnějším barokním šlechtickým sídlům na území České republiky. Kvalita architektury, rozsáhlé sbírky, proslulí majitelé i důležité místo v dějinách posledních let habsburské monarchie činí ze zámku místo, významem daleko přesahující hranice českých zemí. 
Stavba zámku byla zahájena těsně před rokem 1700 bohatým a urozeným hrabětem Janem Dětřichem Petřvaldským, který zámek zamýšlel jako galantní dar své manželce Anežce Eleonoře z italského rodu Collona. S tou bydlel na hradě Buchlov. tam ovšem italská manželka trpěla chladem a onemocněla. Proto chtěl postavit zámeček, který má mnohem důmyslnější vytápění než na hradě, jak nás informovala průvodkyně. Snad proto, že Eleonora pocházela z Itálie, byly u některého z předních vídeňských architektů té doby objednány italsky orientované plány ve stylu tak zvané villy rustica. Výsledkem několikrát přepracovaného architektonického konceptu je nejčistší příklad italské barokní vily ve středoevropském prostoru. Kolem zámku byla od začátku budována nádherná barokní zahrada, uchvacující svojí krásou už udivené současníky. 
Návštěvu zámku bych mohla rozdělit do několika příspěvků, ale jelikož stále doplňuji své články z původního zrušeného blogu, vložím sem všechny fotky (bylo velmi obtížné se některých vzdát a i když jsem to tak udělala, přesto je jich ještě hodně). Jednak se porozhlédneme kolem zámeckých budov, projdeme se parkem, navštívíme zahradnictví, a pokocháme se všudypřítomnými pávy. 
Význam zámku značně stoupl kolem roku 1900 za vlády hraběte Leopolda Berchtolda. Elegantní a šarmantní majitel působil v rakousko-uherských službách jako diplomat na velvyslanectvích v Londýně, Paříži a Petrohradě. V roce 1908 se na zámku konala pod jeho záštitou schůzka ruského a rakousko-uherského ministra zahraničních věcí, která vedla k politickému rozdělení sfér vlivu na Balkáně a následné anexi Bosny a Hercegoviny rakouskou armádou. Díky svým schopnostem byl Berchtold v roce 1912 jmenován předposledním rakouským ministrem zahraničních věcí. Z buchlovického zámku bylo poté vytvořeno reprezentativní sídlo, v jehož zdech přední politikové té doby rozhodovali o osudech Evropy. Právě z tohoto období pochází také současná podoba zámku i luxusně zařízené interiéry. Zcela mimořádný význam má také barokní zahrada a rozsáhlý anglický park, řazený mezi nejkrásnější historické zahrady v České republice.
Buchlovice jsme navštívili v polovině června a paví samci se zrovna natřásali před samičkami a nejen to, dokázali předvést i zápas mezi sebou. Natočila jsem sice video z pavích námluv, ale je maličké a nekvalitní. Páv rozevře svá krásná péra a s nimi se snaží samičku "obejmout" a silně při tom tleská zadními krátkými hnědými péry.  Chov na zámku se věnuje i bílým pávům. 
V okolí zámku a za zámkem se nachází nádherný park bohatý na vzácné dřeviny a květiny s procházejícími se pávy, na jehož konci je zámecká konírna s výstavními prostorami, restaurace i s venkovním posezením, venkovní výstava fuchsií. Pávi se vám budou doslova plést pod nohama. Buchlovice jsou známé jejich chovem. A jak by ne, vždyť páv k panství patří již od pradávna, o čemž svědčí i jeho přítomnost v erbu.
Na prohlídku interiérů jsme šli, ale tenkrát jsem nefotila. Jestli jsem vás fotkami zlákala k návštěvě, tak se jistě i do interiérů podíváte. Doporučuji si na zámek a jeho okolí vyčlenit dostatek času. Zámek na mne působil velmi svěže a zajímavě. Zajímavé byly i osudy jeho majitelů. Hledáte relax? Najdete ho v Buchlovicích. Kousek odtud je i mohutný hrad Buchlov.

13 komentářů:

 1. Krásné fotky z krásného místa !
  Hanka

  OdpovědětVymazat
 2. Krásné místo, taky se mi tam líbilo. Povedené fotky jako vždy:-)

  OdpovědětVymazat
 3. Krásný zámek i zahrada kolem. Ráda jsem si přečetla i informace o jeho historii. Pávi do zámeckých zahrad patří a tady to platí dvojnásob.

  OdpovědětVymazat
 4. Taky jsme tam byli nadšení a tehdy tam byla výstava fuchsií a moc se nám tam líbilo. Jsem ti vděčná za krásné připomenutí, máš moc hezké snímky.Škoda, že je to tam tak daleko od nás. Jiřina z N.

  OdpovědětVymazat
 5. Nádherné fotky,nádherné místo.Byla jsem tam již hodně dávno,chtělo by to zopakovat,díky za tip....

  OdpovědětVymazat
 6. Zajímavý zámek a nádherný zámecký park. To je tedy zase něco! Děkuji za krásnou podívanou a přeji Ti prima jarní dny.

  OdpovědětVymazat
 7. Majko, nádherné fotky, které mi připomenuly návštěvu tohoto zámku. Prošlo jsme si interiér i park a pak se kochali krásou fuchsií, které tam vystavovali. Poprvé jsem tam viděla olověnec (plumbago), který jsem do té doby neznala a zatoužila po něm. Poštěstilo se mi to až po pár letech a dodnes ho mám spojený právě s Buchlovicemi. 💓
  Měj hezký den. 🍀

  OdpovědětVymazat
 8. Dnes jsem prohlížela fotky stavební i živočichů, prostě poezie. Přímo jsem se kochala. Bílé pávy neznám, tak teď už budu vědět, že Buchlovice mají páva ve znaku i všude v zahradách. I čápy - Buchlovice mají čapí hnízdo a možná i dvě. Děkuji za procházku i texty, o tom jsem nevěděla. Přeji ti další takové vycházky, kdy zaujmeš svoje čtenáře ☺

  OdpovědětVymazat
 9. Tak na tenhle zámek jsme jeli hlavně kvůli fuchsiím. Bylo to zklamání, byly mizerné a napadané molicemi... Vynahradila nám to zahrada a park, to byla nádhera!
  Maruško, měj příjemný večer, Helena

  OdpovědětVymazat
 10. Maruško,překrásné fotografie.Zlínský kraj vůbec neznám.Tvoje fotografie jsou plné zeleně a jak to oku lahodí,protože příroda se nějak pomalu probouzí,zelená už hodně chybí.
  Měj hezký víkend

  OdpovědětVymazat
 11. Tento zámek znám velmi dobře, kdysi na cestě z Brna do Uh. Hradiště bývala zastávka na náměstí v Buchlovicích a to je k zámku jen kousek. Nádherná je také zámecká zahrada.

  OdpovědětVymazat
 12. jako z pohádky! těžko říci, co je hezčí. pávi, čáp, stromy, zákoutí....krása!

  OdpovědětVymazat
 13. Nádherný zámek.Je mi líto,že jsem bydlela tak blizoučko a nenavštívila ho vícekrát.Byli jsme tam se školou.

  OdpovědětVymazat

Děkuji za návštěvu a váš komentář.