sobota 10. dubna 2021

Vizovice - město, zámek a park

 Před pár lety jsme se ubytovali ve Vizovicích, kam jsme dostali na nějaké předváděcí akci poukaz Eurorestu. Eurorest - ubytování zdarma s povinnosti odebrat a zaplatiti stravu. 

Takto jsme jeli dvakrát, ale to ubytování bylo vždy spíše podřadné kategorie. Tady ve Vizovicích bylo pár velmi skromných pokojů v sokolovně nad zakouřenou restaurací. V těsném malém pokoji jen umyvadlo,  WC a koupelna na chodbě. Na čtyři dny se to ale dalo vydržet vzhledem k tomu, že jsme zde byli prakticky jen na přespání a odtud pořádali výlety do okolí.  Ubytování nám alespoň usnadnilo vychutnat si některá místa ve Zlínském kraji, ke kterým nemáme z domova dobré spojení veřejnou dopravou. 
Prošli jsme se městem a nyní se půjdeme podívat do zámku. Z hlavní silnice působí vstup velmi nenápadně. 
Průchodem v budovách kolem zámku se dostanete do skvělé cukrárny nebo spíše čokoládovny. Zde jsem poprvé viděla čokoládovou nádheru nejen v pralinkách, ale i mnohé předměty, jako psací stroj, klavír,,,,,, Byla jsem unesená z toho, co všechno se z čokolády dá vyrobit. A tak jsme si dali alespoň horkou čokoládu. 
Na prohlídku interiérů jsme šli, ale tenkrát bylo fotografování zakázáno. Ale pamatuji si, že se mi prohlídka líbila. Prostranství před zámkem je růžová zahrada a krásné to musí být i když kvetou pivoňky. 
Projdeme se parkem
Na závěr ještě pár dat. 
 • Valašská obec prvně připomínána r. 1261 v majetku kláštera Smilheim, na město povýšena r. 1570.
 • Klášter založený r. 1261 zanikl koncem 15. stol., v jeho místech vystavěn kolem r. 1570 renes. zámek Nový Smilheim, v 18. stol. zbořen a nahrazen v letech 1750-1770 hodnotným trojkřídlým barokním zámkem s cenným parkem.
 • Zámecká expozice s parkem přístupná veřejnosti.
 • Vedle zámku špitál z r. 1781 s klášterem Milosrdných bratří, v provozu do r. 1951, péče řádu o nemocnici obnovena r. 1993.
 • Pozdně barokní kostel sv. Vavřince z r. 1792.
 • Mariánský sloup z r. 1690.
 • Město proslulo výrobou slivovice a ozdobného vizovického pečiva.
 • Rodiště hudebního skladatele Aloise Háby (1897-1973).
 • Jižně na vrchu Doubrava (672 m n. m.) telekomunikační stožár z r. 2002 o výšce 55 m, na něm zpřístupněn r. 2004 ochoz rozhledny ve výši 33,5 m.
Už sedíme v autobuse a jedeme dál. 
Ale zítra si dám možná pauzu a rozeběhnu se po vašich stránkách načerpat novou inspiraci, potěšit se, poučit se. Mějte se krásně a moc děkuji, že mne na výletech doprovázíte. 

10 komentářů:

 1. Ve Vizovicích jsem byl dvakrát, ale vždy jen na exkurzi v tamější likérce. Jak vidím, bylo chybou se tam nezdržet víc, zámek je moc pěkný a zahrada také.

  OdpovědětVymazat
 2. Marie, to jsem ráda, žes nás sem zavedla, nikdy jsem tam dosud nebyla a moc ráda jsem s tebou Vizovice navštívila. Jiřina z N.

  OdpovědětVymazat
 3. Krásné fotografie. Myslela jsem si, že je to větší město, ale všude je krásně , kdyz se člověk umí koukat. Krásný víkend a děkuji za krásnou prohlídku míst, kam se asi už nedostanu.

  OdpovědětVymazat
 4. Vizovický zámek a park jsou nádherné,také jsem tam kdysi byla...Hezky zdokumentované,pěkný víkend Maruško...

  OdpovědětVymazat
 5. Majko, moc děkuji za přiblížení Vizovic, ve kterých jsem nikdy nebyla a o kterých tak hezky zpívá skupina Fleret:
  Tam kde leží Vizovice
  tam jsme přece my a slivovice
  a dobrých lidí co mám tu čest znát
  co je mám rád. 🍀💓

  OdpovědětVymazat
 6. Maruško, moc děkuji za fotky krásného místa. Myslím, že jsem ve městě nikdy nebyla, určitě jsem jen projeli... Škoda.
  Příště se zastavíme.
  Měj hezkou neděli, Helena

  OdpovědětVymazat
 7. moc pěkné a ten park! tam by se odpočívalo. jako vždy báječná reportáž.

  OdpovědětVymazat
 8. Nikdy jsem tady nebyla, takže alespoň takhle. Tvoje fotky nikdy nezklamou.
  Hezkou neděli u vás!
  Hanka

  OdpovědětVymazat
 9. Krásný zámek a park je nádherný.Ani tady jsem nikdy nebyla.-
  Maruško,měj hezké dny

  OdpovědětVymazat
 10. Tam jsem byla jedinkrát,ale určitě to nebyla taková krása.

  OdpovědětVymazat

Děkuji za návštěvu a váš komentář.