V Krakově jsem se pokusila navštívit i některé sakrální památky s úmyslem vyfotit a do sbírky získat varhany. Někde se mi to podařilo, jinde jsem mohla alespoň nahlédnout, ale nesmělo se tam fotografovat nebo se dalo nakouknout jen přes mříž.
Kostel sv. Vojtěcha
jsme si prohlédli hned na náměstí Rynek Glówny
Kostelík sv. Vojtěcha patří k nejstarším v Krakově. První dřevěný kostel vznikl na přelomu 10. a 11. století na místě, kde snad kázal sv. Vojtěch. Dnešní románský jednolodní kostel se čtyřbokým presbytářem byl na začátku 12. století postaven z kamenných kvádrů. Z těchto časů pochází portál a okno. V 17. a 18. století byl kostel barokně přestavěn, zdi byly zvýšeny a kostel dostal novou kopuli a nový vchod na západě. Přistavěna byla také sakristie a kaple blahoslaveného Wincenta Kadlubka. Uvnitř je pozoruhodný gotický krucifix z 15. století, portrét sv. Vojtěcha ze 17. století a socha anděla z 18. století.
Mariánský kostel
Mariánský kostel ve východním rohu náměstí je trojlodní cihlová gotická bazilika se dvěma věžemi v průčelí z poloviny 14. století. Stojí na místě dvou starších staveb a je hlavním farním kostelem města. Na památku pověsti, podle níž zde byl za tatarského vpádu zastřelen trubač, který troubil na poplach, troubí se z věže každou hodinu tradiční melodie hejnal.Interiéry kostela jsme si prohlédli, ale nemohu se pochlubit fotografiemi, protože je zde přísný zákaz focení.
Kostel sv. Petra a Pavla
Připomněla jsem si návštěvu Krakova před časem. My neměli štěstí na úplně dokonalé počasí - i trochu nám zapršelo. Ale i tak to stálo za to.
OdpovědětVymazatKrásné jsou Tvoje fotky !
Hanka
děkuji. My jsme měli trochu pod mrakem, občas sluníčko vylezlo a na takové cestování to bylo ideální počasí.
VymazatKrásné fotky a dokonce máš i další přírůstky do sbírky.
OdpovědětVymazatRůženko, já do těch kostelů chodím hlavně kvůli tomu velkolepému nástroji. A pak mám samozřejmě radost, když se mi ho podaří vyfotit. Ani nevím, kdy a jak si mne ten nástroj podmanil. Možná hlavně tím, že je tak tajemný a není ho vždy možné vidět, na rozdíl od oltářů, pokud je možno do kostela jen nahlédnout přes mříž. Někdy jsou světelné podmínky mizerné a nejhorší je, když je za nástrojem velké okno. To většinou oslní i foťák a zastíní nástroj.
VymazatMajko, nádherné fotky, které mi připomněly naší návštěvu Krakova. Nám trochu nevyšlo počasí, půl dne pršelo a fotky z kostelů jsou tudíž tmavé.
OdpovědětVymazatMěj hezké dny. 🍀
Nádherné sakrální památky,máš na co vzpomínat...a další přírůstek do sbírky,gratuluji...
OdpovědětVymazatMy jsme byli v Krakově dva dny na konci skvělého zájezdu a moc mě okouzlil. Jiřina z N.
OdpovědětVymazatTvé reportáže i fotky mi lahodí!
Krásné fotografie zajímavých památek. Polsko vůbec neznám. Byla jsem tam jen jednou a to ještě jen na nákupu. Moc hezké fotografie i reportáž.
OdpovědětVymazatKrakovské kostely jsou skvostné, asi není náhodou, že zde působil Karol Wojtyla, pozdější papež Jan Pavel II. Ale také nechápu, proč v některých kostelích jsou tak striktní a je tam absolutně zakázáno fotografovat. Týká se to např. i kostela Sacre Coeur v Paříži, který přitom žádnou kvalitní architekturu nepředstavuje a interiér také ničím zvláštním nevybočuje.
OdpovědětVymazatKrásné ☺
OdpovědětVymazat