Při zájezdu v létě 2024 na Slovensko se mi podařilo do sbírky získat 8 kousků varhan, ovšem v šesti kostelích. Tedy stále jsem nedosáhla stovky, ale nevadí, už jsem blízko. :)Jako první s této série se do sbírky dostaly
varhany z kostela sv. Jiří ve Spišské Sobotě (92)
O samotném nástroji se mi nepodařilo zjistit více podrobností, Snad jen to, že nejsou původním nástrojem z druhé poloviny 17. století. I když kostel pochází z 13. století. Kostel byl v roce 1813 zničen silným zemětřesením prošel tedy následnou přestavbou. o současným varhanách tedy vím jen, že jsou dřevěné a lemované sochami zakončenými perlovcovými křídly. (Více mých fotografií a informací z města i kostela)
A nyní se podíváme do kostelů v Kežmarku
Varhany v artikulárním kostele Nejsvětější Trojice v Kežmarku (93)
Samozřejmě, že jsem fotila
více a dala jsem všechny navštívené kostely v Kežmarku do jednoho článku s
mnoha fotografiemi a informacemi, ale nyní se budeme věnovat jen varhanám.
Jistě se na internetu dozvíte hodně o artikulárních kostelech, které nesměly
jako kostely vypadat, o to více se věřící mecenáši předháněli v investicích do
vybavení. Snad možná i proto zde najdeme snad nejstarší a nejcennější funkční
varhany na Slovensku.
Tento dvoumanuálový
nástroj zhotovil v letech 1717 až 1720 levočský varhanář Vavrinec
Čajkovský. V roce 1720 ho dokompletoval
Martin Korabinský ze Spišské Nové Vsi. Nástroj má mechanické traktury a zásuvkové vzdušnice.
Tento dvoumanuálový nástroj zhotovil v letech 1717 až 1720 levočský varhanář Vavrinec Čajkovský. V roce 1720 ho dokompletoval Martin Korabinský ze Spišské Nové Vsi. Nástroj má mechanické traktury a zásuvkové vzdušnice.
Varhany v Novém Evangelickém kostele v Kežmarku (94)
O těchto varhanách se mi nepodařilo nic zjistit, ale našla jsem video s ukázkou hudby na tomto nástroji. Po vložení mi ale nešlo spustit a dokonce mi to celé nějak přenastavilo písmo a nejde typ písma editovat. Proto se omlouvám i za barvu písma, ani tu nelze změnit. Snad budu mít tento problém jen v tomto článku.
Varhany v Bazilice Povýšení Svatého Kříže v Kežmarku (95)
Zde najdeme varhany dvoje, ale já si vlastně počítám vstupy do kostelů, tedy, kdy jsem měla to štěstí a nemusela jsem se dívat jen přes sklo nebo mříž, proto mají varhany jen jedno společné číslo.
Ani o těchto varhanách se mi nepodařilo sehnat žádné informace. Škoda.
Varhany v katedrále sv. Martina ve Spišské Kapitule (96)
Katedrála ze 13. století prošla do dneška mnoha stavebními i slohovými úpravami. V současnosti má troje varhany. Všechny mají novogotické skříně a nové, většinou riegerovské zařízení. Ve svatyni jsou malé varhany z roku 1891, které sloužily kanovníkům při zpívání.
Varhany v bazilice sv. Jakuba v Levoči (97)
Kostel svatého Jakuba v Levoči je skutečnou klenotnicí uměleckých poklad- kromě oltářů, nástěnných maleb a souboru epitafů, chrám obsahuje spoustu drobného chrámového mobiliáře jakož i i interiérového vybavení. k vzácným součástem patří lavice, kazatelna, křtitelnice, samostatné plastiky a sousoší a varhany.
Varhany v letech 1624 na náklady města a levočského měšťana Fridricha Pobsta královský varhanář Hans Hummel. Skříň varhan zhotovil královský mistr Andrej Hertel a sochař Hans Schmidt.
A tímto jsem se v mé sbírce hodně přiblížila stovce. Tedy do stovky kostelů jsem se mohla dostat tak, abych mohla vyfotit i varhany.
Mějte hezký den.
Maruško, hezky zdokumentované varhany. Já je sice systematicky nesbírám, ale pokud mohu, tak se je snažím vždycky vyfotit. Poslední jsem myslím fotila v Polné.
OdpovědětVymazatHezký den
Stáňo, já v tom také nemám žádný systém a nejezdím za nimi cíleně, ale právě, když někde jsem a je tam otevřený kostel, tak nakouknu. Většinou je ale mříž nebo sklo a to je vidět jen do lodi a k oltáři. Tak jsem si začala značit tímto způsobem, do kolika kostelů se mi podařilo dostat, abych viděla varhany. Někdy je to i docela dobrodružství nebo velká náhoda. :) Při pobytech v místě si zjistím jen třeba, kdy je mše a jestli se dá vstup skloubit s časem mše a našimi plánovanými výlety. Při tomto zájezdu vlastně bylo vše domluvené předem v rámci zájezdu.
VymazatMaruško moc hezky jsi varhany nafotila. Také je vždy obdivuji. Někde jsou bohatě zdobené, jinde jen jednoduché. Já zase mám slabost pro zvony. Přeji ti krásné dny.
OdpovědětVymazatJaruško, zvony jsou také zajímavé téma. A dostat se do zvonic a ke zvonům kostela je ještě složitější snad než k těm varhanám. Hlavně musíš vystoupat i spoustu schodů a tu podívanou na krásné velikány si musíš opravdu fyzicky vydobýt. :)
VymazatKrásná sbírka varhan Maruš,máš je hezky zdokumentované.I já se ráda podívám do kostela na varhany,ale Tvé úrovně nedosahuji,máš 1 s *
OdpovědětVymazatDěkuji Evičko, :)
Vymazat